Home.. Kompozycje..
Notatki z miasta Warszawa, Fotografia Wojciech Kopacewicz';
Kompozycje Okazjonalne
Notatki z miasta Warszawa

Porwanie Pałacu Kultury, collage,
samolot porywający pałac, sfotografowałem pod marketem budowlanym Leroy Merlin w Warszawie (aleje Jerozolimskie), chmurki kilka lat wcześniej nad Milanówkiem, ale było tak, w sierpniu 2017 wracałem ze sklepu z nowym Canonem, chciałem sprawdzić jak sobie poradzi z darem od narodu rosyjskiego, zdjęcie jak zdjęcie, Pałac Kultury, szału nie ma.

Szkoda mi było zdjęcia, a może z poczucia winy, w końcu wywaliłem kilka tysięcy na nowy aparat i beztrosko kliknąłem zdjęcie na poziomie „turystycznym”, które można z łatwością zrobić tanim telefonem. W tym samym czasie w mediach pojawiły doniesienia o planowanym wyburzeniu pałacu, z kilku zdjęć poprawnych technicznie ale nudnych złożyłem cyfrowy collage i tak oto powstało Porwanie Pałacu Kultury.

Pomost z widokiem i Czarne Lustro to naturalna konsekwencja popełnienia porwania pałacu, skoro raz zrobiłem collage to czemu nie, Czarne lustro powstało rok później, z tarasu widokowego Pałacu Kultury, pamiętam, że 30 minut stałem w kolejce do windy. W domu już, przeglądając zdjęcia, ze zdziwieniem odkryłem istnienie dwóch „perspektyw” tej samej przestrzeni.

Miasto oglądane z perspektywy chodnika, czy zablokowanych ulic w korku wydaje się ogromne, bez końca, przemieszczamy się powoli, metr za metrem, ale z tarasu widokowego PKIN sięgamy wzrokiem do jego granic, wystarczy lekko unieść głowę i już jesteśmy za zieloną linią bez zabudowań, wracałem kiedyś pieszo z Warszawy, uciekła ostatnia WKD, mając do wyboru kłopotanie znajomych w środku nocy a czekaniem do świtu na ławce na peronie, wybrałem powrót pieszy, z samego miasta wychodziłem dobrą godzinę, więc chyba coś wiem o mieście z „perspektywy” pieszego.
Rozbudowałem stolicę, łącząc perspektywy, tytuł zapożyczyłem z serialu SF Czarne Lustro (Black Mirror), koleżka Aleksandra widząc to zdjęcie, od razu przywołała inny film SF Incepcja, który wcześniej oglądałem.
Nie wiem czy w stolicy z przyszłości chciałbym mieszkać.


 Kompozycje Okazjonalne   Fotografia Wojciech Kopacewicz
 Kompozycje Okazjonalne   Fotografia Wojciech Kopacewicz
 Kompozycje Okazjonalne   Fotografia Wojciech Kopacewicz


<<< Kompozycje Okazjonalne Powrót