Home.. Kompozycje..
Kompozycje Okazjonalne
"Okres Biały" - White period

Mając w pamięci zdjęcie „Ławeczka w Muzeum”, to że pomysł fajny ale kompletna katastrofa z naświetleniem tła ściany, na którym wisiał obraz, kłopot z uzyskaniem czystej bieli ściany, zachowując jednocześnie kolorystykę obrazu. Komercyjne studia mają tz. Cykloramę, świetne rozwiązanie dla świetnie zarabiających fotografów.
Ale, ileż modelek trzeba sfotografować, żeby odrobić koszty, rozwiązanie najlepsze i najdroższe nie jest możliwe. A tu dzwoni Robert, „wiesz mam taką starą plandekę niebieską, trochę brudna, może ci się przyda”.
Plandeki nie potrzebujemy ale może da się z niej zrobić profesjonalne tło, trochę farby, z jednej na biało, z drugiej kolorek, będzie dobrze. Kiedyś piękną książkę czytałem o fotografii koni, facet jeździł po całym świecie z ogromną plandeką na której tle fotografował konie. Lecę na targ z nadzieją kupuję puszkę białego chlorokauczuku, ufając w jego właściwości, niestety nie można z litrem do 24 metrowej plandeki podchodzić, lecę po drugiego, potem po trzeciego litra, lepiej, zdjęcia próbne, nadzieja coraz większa.

Punkt wyjścia, potrzeba bieli

Okres Biały, Wojciech Kopacewicz
Okres Biały, Wojciech Kopacewicz

„ Ławeczka w muzeum” ściana wydaje się brudna, może to tylko moja obsesja, jednak ile razy patrzę na to zdjęcie to takie odnoszę wrażenie. Zdjęcie po lewej biel "dopalona" w komputerze.

Zdjęcia z niebieską plandeką

Okres Biały, Wojciech Kopacewicz
Okres Biały, Wojciech Kopacewicz
Okres Biały, Wojciech Kopacewicz
Okres Biały, Wojciech Kopacewicz
Okres Biały, Wojciech Kopacewicz

Coraz lepiej, pod nogami widać załamania, jest plan wyprasować, lecąc za sukcesem, przewijamy plandekę na drugą stronę z oczywistym zamiarem przemalowania na magiczne subtelne kolory, i tak to odkrywamy straszną prawdę, biała farba odpada, nie da się pomalować plastiku, zwykłą farbą, ten pan od koni miał płócienną.

O biel walczyć trzeba do końca

Okres Biały, Wojciech Kopacewicz

Ze sklejki robię 7 paneli podłogowych 60cm x 250cm, tak żeby łatwo przenosić, i po złożeniu zajmują mało miejsca, na razie tło z wąskiego kartonu białego. Trzeba kupić nową rolkę z białym tłem, ma wymiar 11 metrów na 2.7, rozciąć wzdłuż, sklecić i uzyskamy rozwijaną na 5 metrów szerokości „prawie cykloramę”, na papier nikt już nie będzie wchodził, od chodzenia przecież są panele, więc pożyje kilka lat.<<< Kompozycje Okazjonalne Powrót