tel. 511 074 393 Milanówek
Home    Prawie blog:    Ławeczka w muzeum    Zapałki    Projekt Potwory   Follow the art    Okres Biały    Brry Art Photography    Zwierzaki z Kazimierzowskiej   Camera Obscura    Portfolio:   Plener - studio    Koncerty    Przedmioty   Facebook    English

"Okres Biały" - White periodMając w pamięci zdjęcie „Ławeczka w Muzeum”, to że pomysł fajny ale kompletna katastrofa z naświetleniem tła ściany, na którym wisiał obraz, jest technicznie niemożliwe uzyskanie czystej bieli ściany, zachowując jednocześnie kolorystykę obrazu, przynajmniej w tym pomieszczeniu. Doświetlanie ściany nic nie daje światło złośliwie, włazi na obraz.
Komercyjne studia mają tz. Cykloramę, świetne rozwiązanie dla świetnie zarabiających fotografów.
Ale, ileż modelek trzeba sfotografować, żeby odrobić koszty, więc rozwiązanie najlepsze i najdroższe nie jest możliwe.
A tu dzwoni Robert, „wiesz mam taką starą plandekę niebieską, trochę brudna, może ci się przyda”.
Plandeki nie potrzebujemy ale może da się z niej zrobić profesjonalne tło, trochę farby, z jednej na biało, z drugiej kolorek, będzie dobrze.
Kiedyś piękną książkę czytałem o fotografii koni, facet jeździł po całym świecie z ogromną plandeką na której tle fotografował konie.
Lecę na targ z nadzieją kupuję puszkę białego chlorokauczuku, ufając w jego właściwości, niestety nie można z litrem do 24 metrowej plandeki podchodzić, lecę po drugiego, potem po trzeciego litra, lepiej, zdjęcia próbne, nadzieja coraz większa.Punkt wyjścia, potrzeba bieli


„ Ławeczka w muzeum” ściana wydaje się brudna, może to tylko moja obsesja, jednak ile razy patrzę na to zdjęcie to takie odnoszę wrażenie.

Zdjęcia z niebieską plandeką

Coraz lepiej, pod nogami widać załamania, jest plan wyprasować, lecąc za sukcesem, przewijamy plandekę na drugą stronę z oczywistym zamiarem przemalowania na magiczne subtelne kolory, i tak to odkrywamy straszną prawdę, biała farba odpada, nie da się pomalować plastiku, zwykłą farbą, ten pan od koni miał płócienną.

O biel walczyć trzeba do końca

Ze sklejki robię 7 paneli podłogowych 60cm x 250cm, tak żeby łatwo przenosić, i po złożeniu zajmują mało miejsca, na razie tło z wąskiego kartonu białego. Trzeba kupić nową rolkę z białym tłem, ma wymiar 11 metrów na 2.7, rozciąć wzdłuż, sklecić i uzyskamy rozwijaną na 5 metrów szerokości „prawie cykloramę”, na papier nikt już nie będzie wchodził, od chodzenia przecież są panele, więc pożyje kilka lat.